HABER DETAYI

31 Ocak 2020 03:09

Karotcu Nedir?

Karotcu Nedir?

Karotcu Nedir?

Karot nedir? Hayatımızda çok fazla yer almaya başlayan bir olgu olmaya başlamıştır. Peki ama karot nedir? Herşeyden önce bir makine olan karot kelimesi Türkçe’ye ingilizce havuç kelimesinden türetildiği zannedilmektedir. Karot makinesi yüksek kWat ile dönme hızı gerçekleştiren bir motor barındırır. Bu motor makine ucuna entegre edilen bir silindirik aparatı döndürür. Bu aparat tam olmasada kullanıcılar tarafından havuca benzetilmiştir. Bu nedenle ingilizce carrot olan kelimeden türetilmiştir. Özellikle deprem bölgelerinde oldukça kullanışlı olmanın yanında gün geçtikçe dekorasyon ve inşaat işlerinin kolaylaştırılması anlamında oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Karotcu Nedir? Deprem Bölgelerinde Kullanımı;

Karot deprem bölgelerinde beton yapıları güçlendirme amacıyla kullanılır. Binaların deprem dayanıklılık testleri karot ile betondan alınan numunelerin laboratuvar gönderilmesiyle yapılır. Gönderilen numuneler dayanıklılık, basınç, titreşim ve sıcaklık testlerine tabi tutulur. Bunun sonucunda yapıların depreme dayanıklılığı ölçülmüş olur. Depreme dayanıklılığı ölçülen yapıların beton kolonlarında, demir donatılarında güçlendirmeler ve onarımlar yapılır.

karot nedir

karot nedir

Dekorasyon Kullanımı;

Örneğin bir yerde kapı yeri açmak gerekmektedir, karot düz ve zararsız kesimlerle kolay bir çözüm olanağı sunmaktadır. Kapı veya pencere ve hatta merdiven açılacak yer karot silindiri ile bir düzlem ve planlanan çizgide sırayla kesilerek kesilen kısım düzlemden ayrılır. Bu ayrılan yerde dekorasyonun amacına uygun olarak merdiven, kapı veya pencere gibi dizaynlar yapılır.

İnşaat Şirketlerinin Kullanım Şekli;

Bazı inşaat şirketleri çalışanları, mühendis veya teknikerler, iş yoğunluğu, konsantrasyon eksikliği gibi sebeplerden veya ihlallerden dolayı Projeleri yanlış yorumlayarak binalarda özenle kesilmesi gereken beton kitlelerinin oluşmasına sebep olabiliyor. Örneğin Projede Merdiven Açılması gerekirken beton düzlem tamamen kapatılmış olabilir. Bu yüzden o kitle karot veya beton testeresi sayesinde kesilerek hata düzeltilir. Firma Ekle

Karot işlerini kimler yapar?

Karot işlerini kalıplaşmış bir isimle karotcu operatörler yapar. Türkiye’de bu konuda öncülük eden bazı firmalar vardır. Bu firmaların öncüsü olarak Karot İnşaat, Karot Hizmetleri, Karotuzmanı gibi firmalar sektörde parlayan yıldızlardan olarak bilinir. Ayrıca Tüm Karot Firmaları Bu Platformda Toplanma Kararı Almıştır. Karotcu Nedir?

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

Call Now